Omlouvam se za neaktivitu u mých SB, ale tak je léto, takže jsem spíš venku než tady.. Články jsou přednastaveny (ob den) až do konce prázdnin.. Hezké léto!;)

Rozhovor // Mr. Bean

29. dubna 2012 v 20:29 | Katka |  Rozhovory // Text
Dvaapadesátiletý Rowan Atkinson patří k nejúspěšnějším komikům Británie. Narodil se jako nejmladší ze tří synů prosperujícího farmáře v severovýchodní Anglii. Chodil do chlapecké školy v Durhamu jen o dva ročníky níž než britský premiér Tony Blair, poté studoval elektrotechniku v Newcastlu a Oxfordu.Globální hvězdou se stal díky téměř zcela němému panu Beanovi. Nekňuba s gumovým obličejem se původně objevil ve 14 dílech britského televizního seriálu počátkem 90. let. Když potom v roce 1997 přišel do kin snímek Pan Bean: Největší filmová katastrofa, mělo už o něj zájem 54 zemí. Říká se, že sám Atkinson z distribučního seznamu vyškrtl Itálii, aby ho tam nikdo neobtěžoval na dovolené.
V roce 1990 se v New Yorku oženil se Sunetrou Sastryovou, bývalou maskérkou BBC, s níž se seznámil při natáčení Černé zmije. Žijí spolu v hrabství Oxfordshire a mají dvě děti, čtrnáctiletého Bena a dvanáctiletou Lily. Mlčí o nich stejně důsledně jako pan Bean. "Jen jedna věc je důležitější než mlčet o svém soukromém životě - a to je neříct, proč o něm mlčíme," prohlásil jednou. mluvili jsme s ním těsně poté, co do kin přišel jeho film o tom, kterak se pan Bean vypravil na dovolenou do Francie.


Jaké to vlastně je, vrátit se k postavě pana Beana po desetileté odmlce?
Abych pravdu řekl, každé natáčení mi připadá poměrně složité a nudné. Nijak si to neužívám, filmování mě víceméně stresuje. Pokaždé jsem si totiž jist, že jsme určitý záběr nenatočili správně. Přesto si v jistou chvíli prostě musíte říct, že čeho je moc, toho je až příliš.

Takže jste perfekcionista...
Asi ano. Což s sebou samozřejmě nese nebezpečí, že bych si mohl myslet, že všechno, co jsem udělal, je perfektní. Jenomže není. Vždycky mívám pocit, že mi v jednom kuse něco uniká, a to člověka dokáže vystresovat.

Něco, kvůli čemu se vlastně zbytečně užíráte.
Přesně tak. Nepovažuji perfekcionismus za zvláštní ctnost. Spíš mi to připadá jako vada. Jako cosi, čeho je výrazně lepší se vyvarovat, než se toho snažit dosáhnout.

Co je vlastně nejtěžší na tom hrát někoho, kdo vůbec nemluví?
Když můžete divákovi děj pouze ukázat tělem, je obzvlášť těžké vše vyjádřit co nejpřesněji. Hrát bez dialogu je zároveň mnohem pomalejší, každá scéna trvá déle. Pokud lidé mluví, odvyprávějí příběh o poznání rychleji. Možná proto jsme nikdy nestihli natočit žádnou scénu v naplánovaném čase - ke každé jsme se museli později ještě vrátit. A nebylo to kvůli tomu, že bychom režisér nebo já byli nějak mimořádně nároční. Spíš se nám nedařilo přesněji odhadnout, jak dlouho bude natáčení jednotlivých scén trvat.

I postavy se liší?
Jistě. Pan Bean má s monsieurem Hulotem pouze málo společného. Je mnohem nesnesitelnější, agresivnější a sobečtější. Pan Bean mi vždycky připadal jako dítě uvězněné v kůži dospělého. Samozřejmě to na něm také spoustu diváků přitahuje, i když extra přitažlivý zrovna není.

Proč se film odehrává ve Francii?
Chtěli jsme, aby se pan Bean pohyboval v prostředí, kde nemůže verbálně komunikovat. Používá pouze tři slova, o kterých si myslí, že jsou francouzská: oui, non a gracias. Kromě toho jsem vždycky myslel, že si pan Bean zaslouží evropský film. Ten první celovečerní snímek působil spíš jako americká rodinná komedie. V novém filmu je Bean aktivní živel, který celý příběh táhne.

Pan Bean je mezinárodně známá postava. Existují ale místa, kde je populárnější než jinde?
Zdá se, že nejraději ho mají v Itálii, Německu a ve Španělsku, ve Francii už tolik ne. Podle mého se Francie v něčem podobá Americe. Taky si připadá tak kulturně nezávislá a samostatná. Možná přeháním, ale myslím, že Francouzi nemají potřebu dovážet umělecká díla nebo komedie jiných národů. Na druhou stranu mě docela překvapilo, jak je pan Bean populární v Japonsku. Chvíli se také mluvilo o tom, že by premiéra mohla být v Číně, což je další obrovský trh.

Jel byste na prázdniny s panem Beanem vy sám?
Ani náhodou! Je to podivínský, nepředvídatelný a sobecký chlapík. Navzdory všem těmto negativním věcem sice dokáže být do určité míry i hodný a má v sobě trochu dětské naivity, takže ho lidé mívají rádi, ale mě to pokaždé trochu překvapí.

Máte s ním něco společného?
Doufám, že ne moc, i když v něčem si možná podobní jsme. Obléká se například velice konvenčně, bere si vždycky tvídové sako, červenou kravatu a bílou košili. Věří na správnou vizáž. Přitom je to přirozený anarchista, což chápu. Určitě jsem rád skromný a rád si věci nechávám pro sebe. Vedu běžný, normální život. Mám v sobě ovšem i poťouchlost, která občas musí ven. Dobré je, že se jí můžu zbavit při hraní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Merylka Merylka | E-mail | Web | 1. května 2012 v 10:20 | Reagovat

Vůbec si nedokážu představit, že by ho natáčení nudilo =D

2 Miss.hollywood your affs ♥ Miss.hollywood your affs ♥ | Web | 1. května 2012 v 13:31 | Reagovat

Nechápu že ho to nudilo :/ :D a věřím že bylo těžké při natáční nemluvit a jen to ukazovat tělem muselo to pro něj být těžké,ale myslim že to zvládnul skvěle !!

3 Anita Anita | Web | 1. května 2012 v 20:51 | Reagovat

Smutné no, že robí prácu, ktorá ho v podstate nudí :D A rozosmiala ma veta o Mr.Beanovi, že : "...i když extra pritazlivy zrovna není." :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama